Bazalt Taşı Türleri Nelerdir, Nerelerde Kullanılır?

Bazalt Taşı Türleri Nelerdir?

Bazalt taşı yapı sektörü için plak, bordür, küp, oluk, patlatma, parke, dolomit ve mıcır türlerinde üretilebiliyor. Bazalt türlerinin kullanım alanları da çok farklı. Bazılarını duvarlarda, bazılarını yollarda, bazılarını da bir şöminenin kenarında görebilirsiniz. Yollarda mıcır olabilen Bazalt’a dolomit taş olarak peyzajlarda veya dev bir yapay çiçeğin saksısında rastlayabilirsiniz.

Bazalt türlerinin genel olarak kullanıldığı alanlar şöyle:

Bazalt plak taşı; doğada plak halinde bulunuyor. Kanalizasyon, telefon, su ve elektrik sistemleri altyapılarında kullanılabiliyor. İç ve dış mekân kaplamalarında, yollarda ve otoparklarda oldukça sık rastlanan bir Bazalt türü olan plak taş kendi arasında mucartalı, ham, cilalı, kum patinato ve fırçalı ifadeleri ile tabir edilen çeşitli boy ve ebatlarda üretilebiliyor.

Bazalt küp taşı; farklı boyutlarda kesilebildiği için oldukça kullanışlı bir yapı taşı. Dekoratif işlemlerde en çok tercih edilen taşlar arasında. Sıcak ve soğuk hava ortamlarına uyumlu olduğu için binaların içlerinde ve dışlarında rahatlıkla uygulanabiliyor. Bahçe ve peyzaj uygulamalarında sık rastladığımız Bazalt küp taş, zeminlerde, kaldırımlarda da dikkat çeken bir türdür.

Bazalt bordür taşı; Bazalt ailesinin önemli bir parçası. Büyük sütunlar halinde ve altıgen prizma şeklindedir. Kenar taşı olarak tercih edilir. Bazalt plak taşlarının döşemelerinin sağlamlaştırılması için kullanılır. Bazalt bordürlere uygulanacak mekân veya alanlara göre kesim işlemi uygulanabilir. Kesme ve kırma bordür taşları olarak ikiye ayrılır. Kesme bordürler, yol kenarlarında ve yol bölme işlemlerinde; kırma bordürler ise, bahçe ve peyzaj uygulamalarında; patika ve yürüme yollarında kullanılan taş türleridir.

Bazalt patlatma taşı; dekoratif uygulamalarında sık rastladığımız bir taş türü. Restoranlarda, kafelerde, evlerde bu taşlarla döşenmiş dekoratif bir alan görmek mümkün. Karmaşık gibi görünen estetik bir dekor olanağı sağlar. Tarihi dekorları andıran modern bir havası vardır. Bakım ve boya gerektirmediğinden özellikle iç mekânlarda sık sık karşılaşmaya başladığımız Bazalt patlatma taşlarına olan ilgi her geçen gün artıyor.HEREBAT BAZALT TAŞ KESİMİ İLE SON HIZ DEVAM EDİYORUZ