Bazalt taşı

Bazalt nerede kullanılır?

BAZALT taşı volkanik oluşumlu bir doğal taştır. Su emmesi az, aşınmaya ve iklim şartlarına yüksek dayanıklılığı nedeniyle alt ve üst yapı malzemesi olarak en çok kullanılan doğal taştır. Yakın gelecekte vazgeçilmez olacağı kesin gözle bakılan bazalt'ın, kullanım alanı her geçen gün genişlemektedir.
 
BAZALT değişik kalınlık ve ölçülerde mimari yapıların her safhasında, alt ve üst yapıda, zemin ve cephe kaplamalarında, şehir içi yollarda, kaldırımlarda, tretuarlarda ve bahçe düzenlemesinde kullanılmaktadır.
 
Ayrıca;
 
- Fiziksel ve mekanik özellikleri göz önünde bulundurularak kırma BAZALT taşı, değişik doz ve oranlarda agrega olarak beton bileşimine katılmaktadır.
 
- Balast taşı olarak ise raylı yollarda kalkerin yerini çoktan almıştır.
 
- Cam-seramikte ve mineral tabanlı yalıtım sistemlerinde kullanılmaktadır.
 
- BAZALT taşı ısı depolama yöntemi ile ev ısıtmada pratik ve ekonomik yöntem olarak tercih edilmektedir. Isı depolama veriminin yüksek oluşu bunda ön plandadır. 
 
- BAZALT 'tan elde edilen taş yünü ise her türlü gemi ve denizde inşa edilen diğer yapıların döşeme ve duvar yalıtımında, yüksek sıcaklığa olan mukavemeti nedeniyle yangın kapılarında, kazan ve kazan dairesinde, klima ekipman ve kanallarında, baca ve baca gazı kanallarında tank ve depolarında, duvar modüllerinde ve tavan izolasyonunda,
 
- Deniz altı boru hattı işlerinde, hem boru yastıklama hemde boru kapama malzemesi olarak,
 
- Tren yollarında balast malzemesi olarak,
 
- Karayollarında alt yapı dolgusu ve aşınma tabakasında,
 
- Liman yapımında deniz dolgusunda,
 
- Değişik doz ve oranlarda agrega olarak beton bileşiminde yoğun olarak kullanılmaktadır.HEREBAT BAZALT TAŞ KESİMİ İLE SON HIZ DEVAM EDİYORUZ